گزارش نشست «عکاسی با تلفن همراه با نگاهی نو»

موبایل، ابزار منعطفی برای عکاسی است

DSC_0144

جلسه نقد و بررسی هشتمین جشنواره عکس خبری دوربین.نت که جمعه 10 آبان در مرکز مشارکت های فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد، به موضوع «عکاسی با تلفن همراه با نگاهی نو» اختصاص داشت. در این جلسه، «آرش حمیدی»، مطالبی مرتبط با این موضوع را بیان کرد.
– نکته مهمی که در رابطه با عکاسی موبایل مطرح هست این است که این نوع عکاسی را قبول داریم، یا نه.
– در عکاسی با موبایل باید ببینیم برای ما کیفیت مهم تر است، یا سادگی.
– استفاده از موبایل و عکاسی با آن به نوع عکاسی مربوط است. واقعیت این است که همه جا و همیشه نمی توان با موبایل عکاسی کرد. اما این دستگاه آنقدر مزایا دارد که می توانیم از آن برای عکاسی استفاده کنیم.
– باید بدانیم کجا می خواهیم عکس را ارائه بدهیم. این ارائه، یکی از نکات مهم برای انتخاب ابزار است. اما آیا می توانیم این عکس ها را که با موبایل به ثبت رسیده، با ابعادی مقبول ارائه کنیم؟ پاسخ این است که بله، گاهی امکان دارد.
– تا یکی- دو سال پیش بسیاری از دوربین های تلفن همراه، کیفیت خوبی نداشت، اما حالا شاهد نسل جدیدی از گوشی ها هستیم که عکس هایی با کیفیت خوب ارائه می دهند.
– در عصر ازدحام اطلاعات، افراد ترجیح می دهند با استفاده از عکس، اطلاعات را انتقال دهند. اینجاست که شبکه ای مانند اینستاگرام امکان انتشار عکس ها را با ویرایش های مختلف فراهم می سازد.
– موبایل ابزار منعطفی برای عکاسی است.

DSC_0130

– وقتی موضوعی را با موبایل ثبت می کنید، می توانید با دوربین اصلی تان هم از آن عکاسی کنید.
– همگانی بودن تلفن همراه و این که اغلب افراد به آن دسترسی دارند، آسان بودن کار با آن، این موضوع که به شناخت لنز و ابزارهای عمق میدان نیاز ندارد و استفاده از آن در مکان هایی که ورود دوربین عکاسی مجاز نیست، برخی از امکانات و مزایای عکاسی با موبایل است.
– تلفن های همراه به نسبت امکاناتی که دارند، با قیمتی مناسب عرضه می شود و مقبولیت اجتماعی دارد. این نکات عوامل جذابیت دوربین های تلفن های همراه است.
– تلفن های همراه علاوه بر این که عکاسی می کنند، امکاناتی مانند گوش کردن به موسیقی، لیست شماره تلفن ها و … را هم دارند.
– در چند سال اخیر، طوفانی از ورود اطلاعات و همه گیر شدن هنر به وجود آمده، عکاسی با تلفن همراه هم به نوعی به همه گیر شدن هنر هم کمک کرده.
– با موبایل چند دسته عکس می گیریم، عکس های همین طوری، عکس های یادگاری، عکس های فرمالیستی و عکس های اجتماعی.
– در عصر حاضر، انتقال سریع اطلاعات اهمیت بسیاری دارد و همین موضوع، باعث مقبولیت عکاسی با موبایل شده.
– یکی از مواردی که عکاسی با موبایل را برجسته کرده، شخصی بودن موبایل است. این شخصی بودن، حریمی از امنیت را به وجود می آورد. همه این ها این اطمینان خاطر را به وجود می آورد که امن عکاسی کنیم و این اتفاق، احساسی از لذت را به همراه دارد.
– فرهنگ در عکاسی ما باید به صورت جدی آسیب شناسی شود.
– امکانات موبایل به عکاس قوت قلب می دهد، اما پشت اغلب عکس های ثبت شده توسط تلفن همراه، فلسفه ای نیست. این اتفاق اجتناب ناپذیر است.
– حضور عرصه دیجیتال در عصر امروز، یک نیاز است.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.