یادداشت // عشق آغاز شد

الهام صالح

IMG_5352
هشتمین جشنواره عکس خبری دوربین.نت دیروز با افتتاح نمایشگاهی شامل بر 221 قطعه عکس آغاز شد. این طور به نظر می رسد که آغاز جشنواره، دیروز بوده، اما جشنواره هشتم خیلی پیش از این ها کلید خورده بود، حدود یک سال پیش.
هفتمین جشنواره عکس خبری دوربین.نت که به پایان رسید، این پایان، به نوعی آغاز جشنواره هشتم بود. ذهن دبیر جشنواره از همان زمان، درگیر جشنواره هشتم شد. این که فراخوان جشنواره به چه شکل باشد، چه زمانی منتشر شود، چه بخش هایی به جشنواره هشتم اضافه شود، زمان برگزاری جشنواره کی باشد، همه این پرسش ها از همان زمان شکل گرفت، در ذهن جا خوش کرد و بعد به مرحله اجرا رسید.
انتشار فراخوان، شاید یکی از همان آغازها بود. آغازی که عکاسان خبری در آن سهم ویژه ای داشتند. آن ها باید عکس های خود را به بخش های مختلف جشنواره ارسال می کردند.
جمع آوری عکس ها هم برای خودش روندی داشت. داورها باید انتخاب می شدند، زمان جلسه داوری باید با آن ها هماهنگ می شد. عکس ها به نمایش درمی آمد، مورد داوری قرار می گرفت و سرانجام بهترین عکس ها به نمایشگاه راه پیدا می کرد.
این ها همه آغازی بر هشتمین جشنواره عکس خبری دوربین.نت بود. آغازی که روندی طولانی را طی کرده بود. این روند را نمی توان نادیده گرفت، یا به آسانی از کنار آن عبور کرد. پس افتتاحیه، آغازی نمادین است، اما این آغاز نمادین، شوری وصف ناپذیر دارد، هم برای شرکت کنندگان و هم برای مسئولان برگزاری جشنواره. شاید انتشار اسامی راه یافتگان به جشنواره از هیجان شرکت کنندگان کاسته باشد، اما دیدن عکس ها روی دیوارهای نمایشگاه، هیجان ویژه خود را دارد. شاید این حس و این هیجان را فقط آن هایی که عکس هایشان به نمایشگاه راه پیدا کرده، درک بکنند.
دیروز، آغازی نمادین بود و از امروز با برگزاری کارگاه های متعدد که تنوع، ویژگی همه آن هاست جشنواره، آغازی دوباره می یابد.
از همین نقطه می توان دید که روزها سپری می شوند و خیلی زود جشنواره هشتم هم به پایان می رسد.
جشنواره امسال هم که به پایان برسد، درست از آخرین روز برگزاری کارگاه ها، تلاش برای برگزاری جشنواره نهم و بخش های مختلف آن آغاز می شود.
خوبی این اتفاق این است که در این جشنواره، همه در کنار یکدیگر هستیم؛ داوران، سخنرانان کارگاه ها، سازندگان فیلم ها و مالتی مدیاها، آن هایی که عکس هایشان به نمایشگاه راه پیدا کرده و حتی شرکت کنندگان در کارگاه ها و نشست ها. این همراهی و همدلی، افتخار ماست.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.