گزارش نشست کارگاه HDR آرش حمیدی

تصاویر HDR جذابیت نقاشی و اهمیت عکس را دارد

IMG_6351

یک شنبه 12 آبان در هشتمین جشنواره عکس خبری دوربین.نت، کارگاه نرم افزار HDR در مرکز هنرپژوهی نقش جهان برگزار شد.
– HDR به معنای طراز پویایی بالا است. وقتی بتوانید از دل تاریکی ها، روشنایی و از دل روشنایی ها، تاریکی های تصویر را بیرون بکشید، تصویر HDR خواهید داشت. یعنی تصویری را متجسم می شوید که در آن نقاط روشن هم تاریک و نقاط تاریک هم روشن است.
– وقتی تصویر تاریک و روشن را با هم ترکیب می کنیم، به تصویر HDR می رسیم.
– تفاوت بارزی بین چشم انسان و دوربین عکاسی وجود دارد. هوشمندانه ترین دوربین ها 7 پرده را تشخیص می دهند. چشم انسان بین 12 تا 14 پرده را تشخیص می دهد.
– از زمانی که دوربین دیجیتال به وجود آمد، این علاقه وجود داشت که دوربین ها بتوانند در ابعاد چشم انسان مانور بدهند. سنسور هنوز نتوانسته نقطه تاریک و روشن را هم زمان ثبت اطلاعات کند.
– مغز انسان تا 400 فریم در ثانیه را تشخیص می دهد.

IMG_6344

– میزان تخمینی که برای مگا پیکسل چشم انسان تشخیص داده اند، بین 700 تا 800 مگا پیکسل است. هیچ دوربینی تا به حال به تفکیک پذیری چشم انسان نرسیده.
– سه پایه، حساسیت در کمترین میزان، بالا بردن سرعت شاتر، قرار دادن حداقل دیافراگم روی 8، (دیافراگ ثابت باشد تا عمق میدان تغییر نکند) ثابت کردن فوکوس، ملزومات عکس HDR است.
– قبل از عکاسی HDR، حتما به هیستوگرام دقت کنید که در جدول هیستوگرام، خطا نداشته باشید. قبل از عکاسی HDR، روی هیستوگرام تمرین کنید تا ملکه ذهنتان شود.
فتومتیکس، نیک سافت اچ دی آر (تنها نرم افزار تولید HDR است که می توان روی آن به صورت لحظه ای ادیت انجام داد). و فتوشاپ 6 (که شخصا آن را توصیه نمی کنم)، نرم افزارهای شاخص HDR هستند.
– تصویر HDR را از تلفیق سه تصویر بالا، پایین و نرمال به دست می آورند در نرم افزار (مرج) ترکیب می کنند و از این ترکیب، تنالیته جدیدی به وجود می آید.
– در ایران واکنش دوگانه ای نسبت به HDR داشتیم و نسبت به HDR جبهه گیری بود، ولی واقعیت امر این است که HDR را روی تک عکس هم می توانیم پیاده کنیم. HDR قبل از این که افکت باشد، برای حل نواقص دوربین های امروزی به وجود آمده و می توانیم خروجی های خوبی از آن بگیریم.
– به واسطه این که عکس HDR بیش از هر چیزی ارزش محتوایی دارد، علیرغم این که نسبت به آن جبهه گیری وجود داشت، از آن دفاع شد.
– پس از تولید HDR حتما آن را در فتوشاپ پردازش کنید.
– اگر از HDR استفاده کنید، جذابیت نقاشی و اهمیت عکس را در کنار هم خواهید داشت.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.